- Zakup mieszkania
- Gdzie szukać ofert sprzedaży mieszkań?
- Kredyt mieszkaniowy
- Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt mieszkaniowy?
Zakup mieszkania to niełatwy proces.
Zakup mieszkania nie jest łatwy, szczególnie dla osób które pierwszy raz stoją przed dokonaniem wyboru i wezmą kredyt mieszkaniowy. Zakup mieszkania wymaga skoordynowania wielu instytucji:
- deweloper/sprzedający
- notariusz
- bank
- firma remontowa
- firma przeprowadzkowa
- ubezpieczyciel
Mieszkania możemy znaleźć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Za każdym wyborem są "za" i "przeciw".
Mieszkanie nowe, które jest na etapie budowy wiąże się z ryzykiem upadku dewelopera czy otrzymaniem nieruchomości, która nie spełnia początkowych założeń projektowych. Decyzje zakupowe podejmowane są na podstawie projektów technicznych i wizualizacji. Banki nie zawsze udzielają kredytu na mieszkanie, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła - wypłacają środki dopiero po ukończeniu określonego etapu budowy.
Mieszkanie z rynku wtórnego może wymagać kompletnego remontu pomimo, że na etapie zakupu stan wydawał się zadowalający. Wiele niedoskonałości może być zatuszowanych lub część możemy po prostu nie dostrzec. Argumentem przemawiającym "za" jest często atrakcyjna lokalizacja.Ważne jest, aby nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu, tylko powinna być przemyślana z analizą wszystkich "za" i "przeciw". Obecnie możliwości na rynku nieruchomości są bardzo duże.
Gdzie szukać ofert sprzedaży mieszkania?
Rozwój internetu znacząco ułatwił zakup mieszkania. Za pomocą wyszukiwarki internetowej lub dedykowanych portali możemy znaleźć wiele ciekawych ofert. Jednak warto jest rozszerzyć swoje poszukiwania o inne kanały tj.:
- sprawdzenie oferty pośredników
- sprawdzenie ofert deweloperów
- skontaktowanie się ze spółdzielniami mieszkaniowymi
- sprawdzenie słupów/tablic ogłoszeniowych
- sprawdzenie licytacji komorniczych
- poinformowanie znajomych o poszukiwaniu mieszkania do zakupu
Kredyt na zakup mieszkania
Rzadko kiedy dysponujemy gotówką na zakup mieszkania. Dla wielu osób wiąże się to z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Najczęściej kredyty mieszkaniowe udzielane są na okres 25 lat. Procedura bankowa jest dość skomplikowana dla osób, które nie zajmują się tym na co dzień. Trzeba dostarczyć wiele dokumentów. Równie skomplikowane jest znalezienie najlepszej oferty. Wiąże się to ze zbadaniem ofert wielu banków, czasem kilkunastu. W tym celu należy udać się do każdej placówki oraz przedstawić informacje niezbędne do zbadania zdolności kredytowej. Aby zebrać oferty z kilkunastu banków możemy potrzebować kilku dni.
Proces ten można znacznie ułatwić. Na rynku działają różni eksperci finansowi, którzy w jednym miejscu i krótkim czasie mogą sprawdzić oferty kilkunastu banków. W Olsztynie można skorzystać z usług Eksperta finansowego - Radosława Kodorskiego, który pomoże przejść przez proces pozyskania kredytu mieszkaniowego w Olsztynie.
Warunki kredytu mieszkaniowego
Pierwszym warunkiem jest zdolność kredytowa. Inaczej formułując zdolność kredytowa określa Twoje możliwości do spłacenia kredytu mieszkaniowego w danej wysokości. Bank oblicza na podstawie Twoich dochodów (w przypadku rodzin wliczają się dochody obu osób) jaką maksymalną miesięczną ratę jesteś w stanie płacić. Dochody pomniejszane są o koszty (rachunki, inne zobowiązania). Wpływ na zdolność ma również fakt posiadania dzieci. Tak ustalona maksymalna kwota raty, którą jesteś w stanie spłacić jest podstawą do wyliczenia maksymalnej kwoty kredytu na projektowany okres. Np. biorąc kredyt na 25 lat możesz liczyć na kredyt w wysokości 300 tyś zł, jednak w przypadku skrócenia tego okresu do 12 lat bank będzie mógł udzielić Tobie 160 tyś zł. Opisywany przykład to pewne uproszczenie.
Ważnym warunkiem dla wielu banków jest forma zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie), wykonywany zawód, czy miejsce zatrudnienia. Banki chętniej udzielają kredytów dla niektórych grup zawodowych lub pracowników instytucji państwowych.
Warunek, który należy spełnić obligatoryjnie to wniesienie wkładu własnego. Obecnie banki wymagają, by wynosił on 20% ceny nieruchomości, ale zdarza się banki akceptujące wkład własny na poziomie 10% wartości nieruchomości.
Warunkiem nieobligatoryjnym jest posiadanie historii kredytowej. Każdy bank bada historię kredytową w biurze BIK. Brak historii kredytowej nie przekreśla szans na otrzymanie kredytu mieszkaniowego. Wiele osób decyduje się na wzięcie małego kredytu w celu wyrobienia historii kredytowej. W tym przypadku należy pamiętać o terminowym opłacaniu rat kredytowych.