Doradca kredytowy Olsztyn

6 listopada, 2021
 1. Doradca kredytowy czy ekspert finansowy?
 2. Z kogo usług skorzystać?
 3. Czy powinno korzystać się usług eksperta finansowego?
 4. Na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru eksperta finansowego?

Doradca kredytowy czy ekspert finansowy?

Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy oboma sformułowaniami. Często też używane są one zamiennie - jednak jest to błędne podejście. Główną różnicą pomiędzy doradcą kredytowym, a ekspertem finansowym jest niezależność od instytucji finansowych. Doradca kredytowy nie może pobierać prowizji od banku, więc za jego poradę płaci klient z własnej kieszeni. W przypadku eksperta finansowego pomoc udzielana jest za darmo, a wynagrodzenie otrzymuje od banku pod warunkiem, że klient zdecyduje się na kredyt i dopełni wszystkich wymaganych przez prawo formalności niezbędnych do przyznania kredytu.

Posługiwanie się zwrotem doradca kredytowy lub ekspert finansowy uregulowała ustawa z 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. W rozdziale trzecim, „Świadczenie usług doradczych” znajduje się zapis różnicujący doradców kredytowych i pośredników kredytowych (ekspertów finansowych). Zgodnie z art. 25 ust 3.:

W przypadku gdy usługi doradcze oferowane są konsumentowi przez pośrednika kredytu hipotecznego niebędącego powiązanym pośrednikiem kredytu hipotecznego lub jego agenta, którzy nie otrzymują od kredytodawcy prowizji lub innych wynagrodzeń w formie pieniężnej lub innej uzgodnionej formie korzyści
finansowej, podmioty te mogą używać w nazwie oraz dla określenia działalności lub reklamy określenia „niezależny doradca”.

USTAWA z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami

Z kogo usług skorzystać?

Zadaniem doradcy kredytowego jak i ekspert finansowego jest pomóc klientowi w kilku kwestiach.

 1. Sprawdzić, które banki mogą przydzielić kredyt i na jaką kwotę. W bankach są różne wytyczne i jeden może w ogóle odmówić przyznania kredytu, a inny zgodzi się na kilkaset tysięcy złotych. Jest to istotne przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, gdy pod uwagę brana jest zdolność kredytowa klienta. Każdy bank inaczej ocenia umowy zlecenia, umowy na czas określony. W każdym banku inaczej jest liczona zdolność.
 2. W przypadku, gdy żaden bank nie chce udzielić wystarczającej kwoty zarówno doradca kredytowy jak i ekspert finansowy jest w stanie doradzić co należy zrobić. Różne są przeszkody np. jedną z nich może być brak historii kredytowej. W tym przypadku doradca jak i ekspert finansowy doradzi, aby wziąć mały kredyt lub pożyczkę i spłacać ją terminowo. Tak zbudowana historia zwiększy wiarygodność w bankach. Zadaniem doradcy kredytowego jak i eksperta finansowego jest poprawienie opinii klienta w oczach banku.
 3. W jednym miejscu można porównać oferty kilku lub kilkunastu banków. Ponadto, klient może sprecyzować na czym mu najbardziej zależy: na najniższym koszcie czy np. warunkach umowy. Doradca kredytowy jak i ekspert finansowy przygotuje porównanie ofert kredytowych uwzględniając kryteria klienta. Na podstawie wykonanej analizy klient dokonuje wyboru najkorzystniejszej z jego punktu widzenia oferty.

Zatem, z czyich usług warto skorzystać jeżeli zakres udzielanego wsparcia jest taki sam?

Zacząć należy od tego, dlaczego ustawodawca rozróżnił posługiwanie się sformułowaniem doradca oraz ekspert finansowy. Po pierwsze, ustawodawcy zależało, aby klient od razu wiedział, czy dana osoba jest powiązana z instytucjami kredytowymi czy nie. Dzięki tej wiedzy obywatel świadomie miał podjąć decyzję czy chce współpracować z niezależnym lub zależnym "doradcą". Drugim powodem było zasygnalizowanie, że osoba, która wynagradzana jest np. przez bank, nie koniecznie musi działać w interesie klienta, a dbać interes banku niż klienta.

Czy powinno się korzystać z usług ekspertów finansowych?

W przypadku doradcy kredytowego jak i eksperta finansowego ważne jest z kim nawiążemy współpracę. W obu przypadkach ważne są opinie klientów i polecenia. Doradca lub ekspert, który nierzetelnie wykonuje swoje usługi lub nie działa w interesie klienta, bardzo szybko uzyska opinie negatywne na rynku i nie pozyska nowych klientów. Tak samo jak doradcy kredytowemu, tak i ekspertowi finansowemu zależy na dobrych opiniach i poleceniach.

Zatem, czy powinno korzystać się z usług ekspertów finansowych? Jak najbardziej tak, jednak ze sprawdzonego lub polecanego eksperta. Korzystając z usług eksperta finansowego nie poniesiemy kosztów za udzielone wsparcie. W przypadku doradcy kredytowego za każde udzielone wsparcie należy uiścić opłatę.

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru eksperta finansowego?

 1. Należy sprawdzić opinie na temat danego klienta. Sprawdź moje opinie: sprawdzony ekspert.
 2. Zweryfikować posiadane doświadczenie. Ile lat działa na rynku, ile osób skorzystało z jego usług. O mnie.
 3. Czy jest otwarty i komunikatywny? Ekspert finansowy pracuje z ludźmi, musi być osobą, która potrafi wytłumaczyć zawiłe przepisy i umowy bankowe.
 4. Dociekliwość. Czy dogłębnie diagnozuje potrzeby klientów i dobiera odpowiedni produkt.
 5. Czy jest przyjazny i wzbudza zaufanie? Współpraca z ekspertem jest zazwyczaj długofalowa. Łatwość nawiązywania bliższych relacji pozwoli swobodnie rozmawiać na temat finansów.
 6. Zdolności nauczycielskie. Ekspert finansowy musi umieć wytłumaczyć świat finansów, który może być niezrozumiały dla klientów.
 7. Szeroka gama produktów. Warto wybrać takiego eksperta, który posiada w ofercie dużą liczbę produktów finansowych. Zwiększa to szanse na wybranie najkorzystniejszej oferty.
 8. Kontakt online. Świat pędzi coraz szybciej i mamy coraz mniej czasu. Dzięki kontaktowi zdalnemu można rozwiązać wiele spraw bez wychodzenia z domu. Wybierając eksperta finansowego warto sprawdzić czy możliwa jest praca zdalna.
 9. Dobry kontakt. Warto wybrać eksperta, który szybko odpowiada na maile i odpowiada na telefony.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Budowa domu w 2024 roku: najważniejsze kroki i trendy budowlane
Jak się przygotować do budowy domu? Koszt budowy domu. Lista ...
Czytaj dalej
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram