Ubezpieczenie pomostowe - zmiany od 17 września 2022 roku

30 sierpnia, 2022
  1. Czym właściwie jest ubezpieczenie pomostowe.
  2. Przez jaki okres czasu jest obowiązek płacenia ubezpieczenia pomostowego.
  3. Jaki jest to miesięczny koszt.
  4. Jakie zmiany dotyczące ubezpieczenia pomostowego następują 17 września 2022 roku.
  5. Jak odzyskać ubezpieczenie pomostowe?

Czym jest ubezpieczenie pomostowe.

Ubezpieczenie pomostowe jest to zabezpieczenie banku do czasu prawomocnego wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu hipotecznego. W momencie decyzji kredytowej jak również uruchomienia kredytu bank nie ma żadnego zabezpieczenia i ponosi ryzyko z tego tytułu (np. przypadek odrzucenia wniosku o wpis hipoteki) dlatego właśnie takim przejściowym zabezpieczeniem jest wyżej wspomniane ubezpieczenie.

ubezpieczenie pomostowe kredytu bankowego

Przez jaki okres czasu jest obowiązek płacenia ubezpieczenia pomostowego.

Ubezpieczenie pomostowe płacimy od momentu uruchomienia kredytu aż do prawomocnego wpisu hipoteki. Czas ten zależny jest głównie od Sądu dokonującego wpisu. Przy rynku wtórnym czas ten średnio wynosi od kilku tygodni a w skrajnych przypadkach nawet do 12 miesięcy. Przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym ten okres jest znacznie wydłużony. Spowodowane jest to tym, że do czasu wybudowania mieszkania / domu inwestor nie może przenieść prawa własności na kupującego. Dopiero po tym akcie następuje założenie księgi wieczystej oraz wpis hipoteki. W przypadku rynku pierwotnego taki czas do prawomocnego wpisu hipoteki może potrwać nawet 3 lat.

Jaki to jest koszt miesięczny.

W zależności od banku w jakim jest otrzymany kredyt waha się to granicach od 0,05% aż do 1,5% w skali roku liczony od kwoty uruchomionego kredytu. W zależności od kwoty kredytu miesięczny koszt będzie od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych.

Jakie zmiany dotyczące ubezpieczenia pomostowego następują 17 września 2022 roku.

W dniu 6 lipca 2022 roku trafił do sejmu projekt zmiany ustawy o kredycie hipotecznym w zakresie właśnie ubezpieczenia pomostowego. Już 16 lipca 2022 roku uchwalona przez parlament nowelizacja została podpisana przez Prezydenta RP i wchodzi w życie 17 września 2022 roku.

Według nowych przepisów :

  • banki wciąż mogą pobierać ubezpieczenie pomostowe,
  • dodatkowe opłaty mogą być naliczane wyłącznie do czasu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej,
  • po dokonaniu wpisu hipoteki bank musi zwrócić konsumentowi koszt ubezpieczenia pomostowego lub zaliczyć go na poczet spłaty kredytu.

Zgodnie z nowelizacją przepisów o zwrot ubezpieczenia pomostowego ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które:

  • zawarły umowy o kredyt hipoteczny po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy, a więc po 17 września 2022 roku,
  • zawarły umowy kredytowe przed 17 września 2022 roku, ale do tego dnia nie doczekały się jeszcze ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej.

Jak odzyskać ubezpieczenie pomostowe?

Według nowych regulacji banki powinny zwrócić środki z tytułu takiego ubezpieczenia (lub zaliczyć je na poczet spłaty kredytu) w ciągu 60 dni od dnia dokonania wpisu hipoteki w księdze wieczystej. Od września część banków zaczyna rezygnować z pobierania ubezpieczenia pomostowego.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Budowa domu w 2024 roku: najważniejsze kroki i trendy budowlane
Jak się przygotować do budowy domu? Koszt budowy domu. Lista ...
Czytaj dalej
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram