Jak zmniejszyć wysokość rat kredytowych? Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny.

29 kwietnia, 2022
 1. Co to jest kredyt konsolidacyjny.
 2. Rodzaje kredytów konsolidacyjnych.
 3. Jak się przygotować do takiego kredytu.
 4. Jakie zalety mają kredyty konsolidacyjne.
 5. O czym należy pamiętać po spłacie zobowiązań skonsolidowanym kredytem.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to taki kredyt, który spłaci wszystkie inne kredyty lub zobowiązania jakie posiada klient.

Ustawa o kredycie konsumenckim w art. 48 określa, że konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Kredytodawca ponadto nie może uzależnić wcześniejszej spłaty kredytu od jego poinformowania przez konsumenta.

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim

Co możemy skonsolidować w ramach kredytu konsolidacyjnego:

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

 1. Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką. Tutaj najczęściej konsolidujemy duże kredyty takie jak: kredyty hipoteczne, pożyczki hipoteczne czy kredyty gotówkowe o dużym saldzie zadłużenia. nie oznacza to, że nie skonsolidujemy wszystkich pozostałych rodzajów zobowiązań wspomnianych w poprzednim punkcie. Kredyty konsolidacyjnej zabezpieczone hipoteką charakteryzują się dłuższym okresem kredytowania i kwotą zależną od wartości zabezpieczenia. Max kwota dostępna stanowi 90% wartości przedmiotu zabezpieczenia z tym, że średnio jest to około 70%. Okres kredytowania jest tak jak przy zwykłym kredycie hipotecznym tj. 30- 25 lat.
 2. Kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony. Jest to nic innego jak kredyt gotówkowych na spłatę innych zobowiązań. Charakteryzuje się krótszym okresem kredytowania niż kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką tj. max 10 lat. Ten rodzaj kredytu jest również droższy niż kredyt zabezpieczony hipoteką. Tutaj również maź kwota zależna jest od banku i na ten moment wynosi 150 tyś– 200 tyś. Wyjątkiem na ten moment jest BOŚ Bank, gdzie max kwota kredytu w opcji z ubezpieczeniem jest nawet 300 tyś.

Jak przygotować się do kredytu konsolidacyjnego?

Pomijając kwestie dokumentacji dochodu i ewentualnych dokumentów dotyczących przedmiotu zabezpieczenia to przed złożeniem kredytu konsolidacyjnego warto odszukać:

 • umowę kredytu, karty kredytowej czy limitu, który ma być skonsolidowany
 • aktualny harmonogram mówiący o dokładnej kwocie wymaganej do spłaty kredytu

Jeżeli nie posiadacie Państwo takich umów lub harmonogramów to należy się udać do banku gdzie był zaciągany kredyt, karta lub limit i poprosić o aktualne zaświadczenie o saldzie kredytu i numerze konta do całkowitej spłaty kredytu.

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Jakie zalety mają kredyty konsolidacyjne?

Zalet kredytów konsolidacyjnych jest wiele. Każde zmniejszenie ilości posiadanych zobowiązań i możliwość płacenia jednej raty w jednym banku jest najważniejszą zaletą. Poniżej najważniejsze zalety :

 1. Mając kilka kredytów które konsolidujemy w 1 mamy możliwość zmniejszenia wysokości raty po przez wyciagnięcie okresu kredytowania.
 2. Bardzo często spłacając kredyty przed upływem ich okresu spłaty mamy możliwość odzyskania ubezpieczenia za niewykorzystany okres. Podobnie jest w przypadku kiedy kredyt był z prowizja i jest spłacany przed upływem 3 lat od daty udzielenia.
 3. W obecnej sytuacji rosnących stóp procentowych robiąc kredyt konsolidacyjny mamy już coraz częściej możliwość wyboru stałej stopy procentowej w całym okresie kredytowania ( kredyt gotówkowy ).
 4. Przy konsolidacji kredytów hipotecznych zwłaszcza tych, które były zaciągane kilka lat temu kiedy ceny nieruchomości były dużo niższe mamy możliwość nr uwolnienia nieruchomości od długu. Przykład :2 kredyty hipoteczne zabezpieczone na 2 różnych nieruchomościach. Obecnie wartość jednej z nich pozwala na zabezpieczenie 2 kredytów hipotecznych i zwolnienia jednej nieruchomości całkowicie z długu.
Kredyt konsolidacyjny Olsztyn. jak zmniejszyć raty kredytowe.

O czym należy pamiętać po spłacie zobowiązań skonsolidowanym kredytem

Po uruchomieniu kredytu konsolidacyjnego w pierwszej kolejności należy udać się do banku w którym ma być spłacony kredyt i zrobić dyspozycję całkowitej spłaty kredytu.Bardzo ważne jest aby po spłacie kredytu wystąpić do banku,w którym był taki kredyt o zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu. Dodatkowo w przypadku spłaty kredytu zabezpieczonego hipoteką należy wystąpić o dokumenty zezwalające na wykreślenie hipoteki. Zdarza się,że przy całkowitej spłacie kredytu pomimo zaświadczenia z banku o saldzie kredytu do spłaty nalicza się jakieś opłaty, które spowodują,że kwota przelewu z innego banku okaże się niewystarczająca i dany kredyt się nie zamknie.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
Historia kredytowa i jej wpływ na decyzje o przyznaniu kredytu hipotecznego.
Nie mam historii kredytowej czy otrzymam kredyt hipoteczny? Kiedyś miałem ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram