Kredyt hipoteczny w 2023 roku - 15 najważniejszych pytań, które należy zadać!

8 maja, 2023

Ten post obejmuje piętnaście najczęstszych pytań, które kredytobiorcy powinni zadać. Kredyt hipoteczny to decyzja na lata, dlatego warto się do tego przygotować. Pytania obejmują takie tematy, jak kwoty pożyczek, stopy procentowe, warunki spłaty, odliczenia podatkowe, opłaty i wszelkie inne szczegóły związane z pożyczką.

Kredyt hipoteczny Olsztyn - najważniejsze pytania

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Rynek wtórny to nieruchomości kupowane z drugiej ręki czyli od innego właściciela. Rynek pierwotny to zakup nowej nieruchomości np. od dewelopera. Przy zakupie z rynku wtórnego musimy się liczyć na dodatkowy koszt w postaci podatku od wzbogacenia się 2% ( PCC ) od ceny zakupywanej nieruchomości.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe inaczej zwane okresowo stałym ( 5 lub 10 lat ) gwarantuje klientowi niezmienny poziom raty przez z góry określony czas tj 5 lub 10 lat. Oprocentowanie zmienne jest oprocentowanie oparte na zmienny wskaźniku ( Wibor, Wiron ) od którego zależy wysokość raty. Raty takie zmieniają się co 3 lub 6 miesięcy w zależności od tego co ile damy wskaźnik jest aktualizowany.

Rata równa czy malejąca?

Rata równa będzie wyższa w początkowym okresie spłaty kredytu i w każdym miesiącem będzie maleć natomiast przy racie równej ta wartość będzie niezmienna oczywiście w założeniu niezmiennych stóp procentowych.

Wysokość wkładu własnego?

Od tego zależą warunki cenowe kredytu im wyższy wkład własny tym tańszy kredyt. Akceptowalny wkład własny to 10% natomiast lepiej jest posiadać minimum 20% wkładu własnego.

Co to jest marża?

Marża bankowa jest stałym niezmiennym składnikiem składowym oprocentowania kredytu, od którego zależy wysokość raty.

Okres kredytowania?

W zależności od banków może to być minimum 5 lat a maksymalnie nawet 35 lat. Optymalnym okresem jest 25 lat, jednak zależy to od akceptowalności wysokości raty kredytu przez kredytobiorcę.

Co oznacza wypłata kredytu w transzach?

Wypłata kredytu w transzach występuje przy zakupie nieruchomości w budowie od np. dewelopera lub przy budowie domu lub większym remoncie. Kredyt jest wypłacany etapami zgodnie z postępem prac budowlanych lub wykończeniowych.

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Co to jest wpis hipoteki?

Wpis hipoteki w IV dziale księgi wieczystej jest to prawne zabezpieczenie banku na wypadek niespłacania kredytu przez kredytobiorcę. Jest to również ostrzeżenie dla innego kupującego mówiące o tym,że dana nieruchomość jest obciążona kredytem. Po całkowitej spłacie kredytu bank zwalnia hipotekę i nieruchomość jest wolna od długów.

Zadatek czy zaliczka?

Zaliczka jest forma zwrotną. Zadatek w zależności :jeżeli od umowy odstępuje strona kupująca to przepada on na konto sprzedającego, jeśli natomiast sprzedający się wycofuje to jest zobligowany zwrócić kupującemu jego dwukrotność.

Do czego potrzebne jest ubezpieczenie mieszkania?

Jest to jedno najważniejszych zabezpieczeń kredytu. W przypadku kiedy np. nieruchomość ulega zniszczeniu nie pozwalające na jego dalsze użytkowanie ( np. w wyniku wybuchu gazu lub spalenia ) ubezpieczyciel spłaca w całości kredyt. W wyniku czego kredytobiorca zostaje bez dachu nad głowa ale i bez kredytu.

Czy ubezpieczenie na życie jest obowiązkowe?

Nie zawsze jest obowiązkowe ale czasami może występować zamiennie z prowizja bankową. W zależności od oferty banku oraz ilości kredytobiorców i dochodów branych do liczenia zdolności kredytowej. Nie mniej jednak warto rozważyć zawarcie ubezpieczenia na życie na kwotę zadłużenia aby w razie zdarzenia losowego nie pozostawiać rodziny z długami.

Kiedy potrzebuje pieniądze na wkład własny?

Generalnie rzecz biorąc wkład własny potrzebny jest do aktu notarialnego przenoszącego własność nabywanej nieruchomości tj tuz przed wypłata kredytu. Zdarza się,że bank chce zobaczyć pieniądze na wkład własny na koncie bankowych w trakcie analizy wniosku ( Alior bank ).

Jakie koszty będą do poniesienia po stronie kredytobiorcy?

  • Wkład własny.
  • Koszty notarialne.
  • Ubezpieczenie nieruchomości.
  • Ubezpieczenie na życie.
  • Wycena nieruchomości.

Czy jeśli zaciągnę kredyt hipoteczny to właścicielem nieruchomości jest bank do czasu spłaty kredytu?

Właścicielem nieruchomości klient staje się w dniu podpisani aktu notarialnego przenoszącego na niego własność. To,że bank wpisany jest w formie hipoteki w IV dziale księgi wieczystej nie oznacza,że jest on właścicielem.

Jaki jest koszt pomocy eksperta kredytowego?

Ekspert kredytowy nie pobiera wynagrodzenia od klienta. Jego usługi są dla klienta bezpłatne. Pośrednik jest wynagradzany przez banki i nie odbywa się to kosztem klienta. Oferta przedstawiona przez eksperta jest taka sama jak w banku.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn

Ostatnio na blogu

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny w 2023 roku?
Do czego służy nadpłata kredytu hipotecznego? Kiedy ją najlepiej nadpłacić ...
Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny w 2023 roku - 15 najważniejszych pytań, które należy zadać!
Ten post obejmuje piętnaście najczęstszych pytań, które kredytobiorcy powinni zadać. ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram