- Jakie mamy rodzaje ubezpieczeń?
- Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym?
- Dobrowolne ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym.
Rodzaje ubezpieczeń hipotecznych.
Ubezpieczenia z jakimi możemy się spotkać przy kredycie hipotecznym to :
Ubezpieczenie niskiego wkładu. Jest to ubezpieczenie, które występuje tylko w określonych przypadkach. Jest pobierane w bankach, które pomimo wymaganego 20% wkładu własnego udzielają kredytu przy posiadanych tylko 10%. Te brakujące 10% wkładu własnego objęte jest właśnie tym ubezpieczeniem. Ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem przejściowym do czasu spłaty odpowiedniej kwoty zadłużenia.
Ubezpieczenie pomostowe. Tak jak już pisałem w poprzednim poście jest to ubezpieczenie występujące w każdym banku. Jest to ubezpieczenie przejściowe do czasu wpisu hipoteki. Zgodnie nowymi przepisami banki powoli odchodzą od pobierania opłat za to ubezpieczenie. Szerzej zostało to przeze mnie opisane na moim blogu z dnia 30 sierpnia 2022 r.
Ubezpieczenie nieruchomości. Jest to ubezpieczenie wymagane przez wszystkie banki. Minimum wymagane przez bank jest ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych. Na polisie musi być wpisana cesja na rzecz banku w którym został udzielony kredyt. Kwota jest zależna od banku i jest to albo suma równa kwocie kredytu albo wartości nieruchomości określonej przez bank lub operat szacunkowy. Okres tego ubezpieczenia jest określony jako cały okres kredytowania. Jest to bardzo ważne zabezpieczenie kredytu, gdyż w przypadku zdarzenia losowego, np. spłonięcia mieszkania ( uniemożliwiającego jego ponowne zamieszkanie ) ubezpieczyciel spłaca w tym wypadku kredyt.
Ubezpieczenie na życie. Kolejne bardzo ważne ubezpieczenie zabezpieczające kredytobiorcę oraz jego spadkobierców. W przypadku śmierci ubezpieczyciel spłaca kredyt, a spadkobiercy otrzymują nieruchomości wolna od długu. Nie każdy bank wymaga takiego zabezpieczenia. Również nie każdy bank wymaga takiego zabezpieczenia w całym okresie kredytowania. Czasami jest okres 3, czasami 5 lat.
Ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy. Jest to najrzadziej występujące ubezpieczenie. Zazwyczaj jest w formie dobrowolnej jako alternatywa dla płacenia prowizji bankowej. Najczęściej jest to ubezpieczenie na czas określony pobierane za dany okres z góry np. 4 lata. W przypadku utraty pracy lub niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie spowodowane wypadkiem lub poważniejszą choroba) ubezpieczyciel płaci za klienta pełna ratę kredytu z tym, że tylko przez określony czas (maksymalnie 12 miesięcy) do czasu powrotu do zdrowia lub znalezienia nowej pracy.
Obowiązkowe ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym.
- ubezpieczenie nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych z cesja na bank.
- ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu hipoteki.
- w zależności od oferty banku : ubezpieczenie na życie.
Dobrowolne ubezpieczenia przy kredycie.
- ubezpieczenie na życie.
- ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy.
Jeśli chodzi o dobrowolne ubezpieczenia to warto rozważyć zabezpieczenie bliskich i przyszłych spadkobierców na wypadek śmierci. Ubezpieczenie na życie nie zawsze musi być dużym wydatkiem. Chroniąc swoje życie chronisz swoich bliskich. W przypadku śmierci w masę spadkową wchodzi nieruchomość obciążona długiem. Jeśli szukacie Państwo ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia nieruchomości to zapraszam do kontaktu.