Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny ?

27 sierpnia, 2021

Pytanie, które bardzo często pojawia się wśród klientów. Odpowiedź na te pytanie należy rozpatrywać po względem:

  1. Rodzaj zabezpieczenia
  2. Okres kredytowania
  3. Oprocentowanie

Rodzaj zabezpieczenia

Tutaj mamy już odpowiedź na to z jakim kredytem możemy mieć do czynienia .

Kredyt hipoteczny jest typowym kredytem zabezpieczonym na hipotece danej nieruchomości. Kredyt gotówkowy jest zwykłym kredytem niezabezpieczonym, który zaciągamy na dowolny cel lub na konsolidacje posiadanych innych zobowiązań w postaci kredytów gotówkowych, kredytów ratalnych, kart kredytowych lub debetów w kontach.  Nie oznacza to jednak, że tylko przy kredycie gotówkowym mamy możliwość konsolidacji zobowiązań. Jest to również możliwe przy kredycie hipotecznym, kiedy to dajemy nieruchomość pod zastaw hipoteki. 

Kredyt hipoteczny na spłatę innych zobowiązań daje nam możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu. Należy jednak pamiętać, że w większość przypadków ten poziom max kredytu jest uzależniona od wartości nieruchomości jaka dajemy na zabezpieczenie. Jest to najczęściej 80% wartości rynkowej nieruchomości potwierdzonej operatem szacunkowym. Kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć na zakup: mieszkania , domu jednorodzinnego, remont mieszkania lub domu , wykup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej , zakup działki budowlanej jak również garażu posiadającego oddzielną księgę wieczystą. Czasami zdarza się ,że nieruchomość, która chcemy nabyć nie jest akceptowanym zabezpieczeniem dla banku i wtedy alternatywnym rozwiązaniem jest właśnie kredyt gotówkowy na dowolny cel. Wiąże się to z krótszym okresem kredytowania i większym oprocentowaniem a co za tym idzie wyższą rata kredytu.

Takim przykładem może być działka ogrodnicza ( tzw ROD ), działka rekreacyjna lub działka rolna nie posiadająca warunków zabudowy lub nie posiadająca w Planie Miejscowym przeznaczenia pod budownictwo mieszkaniowe.

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Okres kredytowania

Kredyt gotówkowy zwykle jest na okres max 10 lat. Są jednak przypadki kiedy ten okres jest skracany. Przykładem źródło dochodu jak na przykład umowa na czas określony lub renta na czas określony. Wtedy okres kredytowani jest max do czasu kiedy dana umowa lub renta obowiązuje. Również wiek kredytobiorcy reguluje nam max okres kredytowania. W tym przypadku max wiek kredytobiorcy to 75-80 lat a w niektórych przypadkach nawet tylko 70 lat. 

Przy kredycie hipotecznym okres kredytowania max wynosi 30 – 35 lat . Podobnie jak przy kredycie gotówkowych wiek kredytobiorcy również ogranicza nam ten max okres kredytowania . Max wiek kredytobiorcy to 70-75 lat a szczególnych przypadkach jest to 80 lat.

Oprocentowanie

Kredyt gotówkowy zawsze będzie droższy od kredytu hipotecznego.

Na ta chwile max oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi 7,2 %. Przy kredycie hipotecznym jest to o wiele taniej chociaż tutaj oprocentowanie jest bardziej złożone bo zależy od marży bankowej, która jest stała oraz zmiennego WIBORu, który zależy od stóp procentowych. Oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy również od rodzaju kredytu tj celu na jaki jest zaciągany oraz wysokości wkładu własnego. Oprocentowanie kredytu na zakup mieszkania przy 20% wkładu własnego będzie się kształtować w przedziale od 2,21% nawet do ponad 3 %. Przy wkładzie własnym 10% musimy się liczyć z oprocentowaniem kredytu zaczynającym się od  około 3 %.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Budowa domu w 2024 roku: najważniejsze kroki i trendy budowlane
Jak się przygotować do budowy domu? Koszt budowy domu. Lista ...
Czytaj dalej
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram