Czy to dobry czas na branie kredytu? Kredyt w dobie pandemii.

12 sierpnia, 2021

W ostatnim czasie najczęściej zadawanymi pytaniami klientów są :

  • Czy to dobry czas na branie kredytu?
  • Może należy poczekać na lepsze czasy?
  • Czy na pewno dobrze robię myśląc o zmianie mieszkanie teraz?

Niestety nie ma na te pytania jasnej i jednoznacznej odpowiedzi. Czas pandemii zwiększył podejście banku do oceny ryzyka klienta pod względem jego zatrudnienia tj. branży w jakiej pracuje oraz rodzaju umowy a raczej okresu na jaki ona obowiązuje. W czasie zwiększonych restrykcji trzeba się liczyć z tym ,że niektóre branże są w wysokiej grupie ryzyka, a niektóre nawet są nieakceptowane przez bank. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku umów o prace zawartych na czas określony. Niektóre banki wręcz nie akceptowały umów na czas określony jak również nie brały pod uwagę umów zleceń czy umów o dzieło. Wraz z luzowaniem obostrzeń sytuacja wracała do normy i znowu takie umowy były brane pod uwagę.

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Na wzrost cen nieruchomości również pandemia miała znaczący wpływ. Każdy słyszał o zastraszającym tempie wzrostu cen stali, styropianu czy drewna. Materiały te stały się deficytowa a co za tym idzie ich cena poszła mocno w górę. Masowe zakupy inwestorów powodują, że zaczyna brakować działek na których można się budować. Dodatkowo rosnące płace (niestety nie w takim tempie jakbyśmy sobie życzyli) powodują że koszty budowy sukcesywnie się podnoszą. Te wszystkie element maja znaczący wpływ na cenę metra mieszkania na rynku pierwotnym jak również koszty budowy domu. Wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym powodują, że rynek pierwotny również drożeje. Czy można liczyć na spadki cen mieszkań? Moim zdaniem nie . Ceny raczej będą w najbliższym czasie jeszcze rosnąc z delikatną tendencją stabilizacji cen ale nie liczyłbym na spadki.

Ryzyko kredytowe. Obliczenie zdolności kredytowej Olsztyn.

Stopy procentowe to główny wskaźnik decydujący o wysokości WIBORu a co za tym idzie wysokości raty kredytu. Od Marca 2020 roku mieliśmy 3 duże obniżki stóp procentowych co zaowocowało tańszymi kredytami lepiej liczoną zdolnością kredytową. Niestety wisi nad nami widmo podwyżek stóp procentowych. Według Rady Polityki Pieniężnej do końca roku to nie nastąpi ale coraz głośniej wspominany jest 2gi kwartał 2022 roku. Niestety niskie spoty procentowe powodują ,że banki powoli podnoszą marże bankowe.

Jak widać ciężko znaleźć złoty środek. Nie mniej jednak w obecnej sytuacji i pełnym odmrożeniu gospodarki warto podjąć decyzje o spełnieniu marzenia jakim jest własne M.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Budowa domu w 2024 roku: najważniejsze kroki i trendy budowlane
Jak się przygotować do budowy domu? Koszt budowy domu. Lista ...
Czytaj dalej
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram