Ustawowe Wakacje Kredytowe - jakie warunki należy spełnić w 2022 roku.

27 lipca, 2022
  1. Co to są ustawowe wakacje kredytowe i czym się różnią od umownych wakacji kredytowych?
  2. W jakiej formie jest to pomoc?
  3. Jakie należy spełnić warunki aby skorzystać z tej pomocy?
  4. Kiedy i w jakiej formie mogę złożyć wniosek o taka pomoc?

Co to są ustawowe wakacje kredytowe i czym się różnią od umownych wakacji kredytowych?

Dnia 14 lipca 2022 roku została podpisana ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jest to wsparcie tzw. „wakacje kredytowe„ dla osób posiadających kredyt hipoteczny. Ustawa daje możliwość kredytobiorcom zawieszenie spłaty całej raty kredytu hipotecznego w roku 2022 i 2023.

Różnica pomiędzy ustawowymi wakacjami kredytowymi a umownymi wakacjami kredytowymi (zapisy w umowie kredytowej) polega na tym, że od tego na jaki okres jest zawieszona rata oraz czy można zawiesić całą ratę czy tylko część kapitałową decyduje bank. Przy wakacjach kredytowych umownych bank może naliczać sobie dodatkowe opłaty lub prowizje. W obu przypadkach zawieszane raty nie są anulowane tylko należy je spłacić w późniejszym czasie.

W jakiej formie jest to pomoc?

Wakacje kredytowe polegają na tym, że osoby posiadające kredyty hipoteczne mogą zawiesić cała ratę kredytową. Łącznie w latach 2022 i 2023 będzie można zawiesić 8 rat kredytu. W 2022 roku będzie można zawiesić 4 raty tj. w sierpniu i wrześniu oraz w 2 wybranych miesiącach ostatniego kwartału roku. W roku 2023 będzie można zawiesić po jednej racie w każdym kwartale. Okres kredytowania zapisany w umowie kredytowej wydłuża się o okres zawieszenia spłaty kredytu. W czasie korzystania z ustawowych wakacji kredytowych bank z tego tytułu nie nalicza żadnych odsetek a zawieszone raty zostaną spłacone w późniejszym okresie po aktualnym oprocentowaniu.

wakacje kredytowe

Jakie należy spełnić warunki aby skorzystać z tej pomocy?

Podstawowe trzy warunki jakie należy spełnić aby uzyskać prawo do zawieszenia raty kredytu to:

  • posiadają kredyt hipoteczny udzielony w walucie polskiej (można posiadać kilka kredytów, ale z wakacji kredytowych można skorzystać wyłącznie co do jednego z nich );
  • kredyt został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • umowa została zawarta przed dniem 1 lipca 2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od daty 1 lipca 2022 r. czyli po 01.01.2023 r.

Kiedy i w jakiej formie mogę złożyć wniosek o taka pomoc?

Wakacje kredytowe wejdą w życie 29 lipca 2022 roku i tego dnia można już składać wniosek o zawieszenie raty kredytu hipotecznego. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • złożyć wniosek bezpośrednio w banku gdzie jest kredyt hipoteczny, którego ratę chcemy zawiesić;
  • w bankowości elektronicznej pojawi się specjalna zakładka, w której będzie można taki wniosek bezpośrednio złożyć.

Wniosek o zawieszenie raty w danym miesiącu należy złożyć przed dniem zapadalności raty. Może się zdarzyć, że 29 lipca 2022 roku systemy bankowe będą przeciążone i nie wszystkim uda się taki wniosek złożyć. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań najlepiej jest się skontaktować ze swoim opiekunem w banku, który podpisywał z Państwem umowę kredytową.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Budowa domu w 2024 roku: najważniejsze kroki i trendy budowlane
Jak się przygotować do budowy domu? Koszt budowy domu. Lista ...
Czytaj dalej
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram