Poradnik - budowa domu z kredytem w 2023 roku

20 marca, 2023
  1. Od czego należy zacząć kiedy planujemy budowę domu?
  2. Co z wymaganym wkładem własnym?
  3. Jakie dokumenty będą potrzebne przy kredycie na budowę domu?
  4. Czym różni się budowa systemem gospodarczym od budowy z głównym wykonawcą?
  5. Co to jest kredytowanie naprzemienne?

Rozpoczęcie budowy

Zanim zaczniemy budowę domu w pierwszej kolejności wybieramy lokalizacje w jakiej chcemy mieszkać oraz szukamy odpowiedniej dla nas działki. Powierzchnia działki najlepiej jakby miała mniej niż 30 arów (3000 m2). Nie jest to jednak problem jeśli działka jest większa jednak zmniejsza nam się ilość banków, które podejdą do takiego kredytu. Istnieje również zakup takiej działki na kredyt z równoczesnym kredytem na budowę domu. Musi to jednak odbyć się w ramach tego samego banku oraz procedura jest bardziej skomplikowana. Na ten temat zostanie poświęcony oddzielny artykuł.

Budowa domu z kredytem w 2023 roku

Wkład własny

Przed przystąpieniem do kredytu na budowę domu musimy posiadać tzw. wkład własny. Jeżeli posiadamy już działkę na własność nie obciążoną kredytem to jak najbardziej stanowi ona nasz wkład własny. Przy obecnych kosztach budowy może się okazać,że aby uzyskać atrakcyjniejszy kredyt (warunki cenowe tj. wysokość marży banku) sama działka może być nie wystarczająca. W takim wypadku wystarczy,że z własnych środków wykonamy np. fundamenty.

Kolejnym przykładem może być darowizna od rodzica działki lub działki już i z rozpoczętą budową domu. Tutaj oczywiście w takiej sytuacji całość wchodzi nam w kredyt jako wkład własny. Pojawia się problem jeśli działka przekracza 3000 m2 i jest już wydane pozwolenie na budowę na poprzedniego właściciel a w tym przypadku rodzica. Przed przystąpieniem do kredytu pozwolenie na budowę musi być przeniesione już na obecnego właściciela. Jeśli jest to działka rolna (czyli powierzchnia powyżej 3000 m2) urząd może odmówić takiego przepisania pozwolenia ze względu na to,że nowy właściciel nie jest rolnikiem. Jest na to sposób aby nawet bez szkoły rolniczej stać się w świetle prawa rolnikiem.

Jeżeli planujemy zakup działki wraz z budowa jednym kredytem to nasz wkład własny jaki musimy wnieść liczy się od zakupu działki oraz kosztów budowy.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o kredyt na budowę domu

  1. Projekt budowlany podbity przez odpowiedni urząd.
  2. Dziennik budowy opieczętowany prze odpowiedni urząd oraz podpisany przez kierownika budowy.
  3. Pozwolenia na budowę z pieczątka, że stało się ostateczne.
  4. Warunki zabudowy (powinny być w projekcie budowlanym).
  5. Plan zagospodarowania działki ( to też powinno być w projekcie budowlanym ).
  6. Wypis z rejestru gruntów.
  7. Kopia mapy ewidencyjnej.
  8. Kosztorys budowy wypełniony na druku bankowym.
  9. Wycena nieruchomości.
  10. Podstawa nabycia prawa do gruntu, na którym będzie wykonywana budowa.
Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Budowa domu systemem gospodarczym, a budowa domu z głównym wykonawca.

W przypadku budowy domu metoda gospodarcza to my sami decydujemy w jaki sposób wykorzystujemy transze kredytu oczywiście zgodnie z wypełnionym kosztorysem bankowym. Przy budowie domu z głównym wykonawca te transze są z góry narzucone przez firmę wykonującą usługę na podstawie podpisanej umowy gdzie są zawarte dokładne terminy i kwoty. Bywa tak,że nie każdy bank się do takich zapisów terminów i kwot zastosuje. W takim wypadku należy wcześniej ustalić z wykonawca terminy i kwoty pod procedury banku. Z takimi umowami z głównym wykonawca mamy w przypadku budowy domu szkieletowego lub z bali.

Co to jest kredytowanie naprzemienne?

Kredytowanie naprzemienne jest wtedy kiedy chcemy w trakcie budowy wnieść dodatkowe środki własne, których nie mamy np. na moment składnia wniosku. Te środki będziemy posiadać np.. ze sprzedaży mieszkania. Należy pamiętać,że wkład własny wymagany prze bank wnosimy na początku oraz bank musi być transzą zamykającą kredyt. Środki przyszłe nie mogą być wnoszone na końcu tylko w trakcie budowy. Przypominam,że bardzo mało banków daje taka możliwość kredytowania naprzemiennego. Zapraszam do kontaktu osoby myślące o budowie domu w tym roku.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Kredyt hipoteczny z działką jako wkład własny
Większość osób budujących swój wymarzony dom zmuszona jest do zaciągnięcia ...
Czytaj dalej
Zastrzeżenie numeru PESEL, a kredyt mieszkaniowy
Co daje mi zastrzeżenie numeru PESEL? Gdzie i w jaki ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram