Mieszkanie bez wkładu własnego.

3 czerwca, 2022
 1. Co to jest za program?
 2. Do kogo jest skierowany ten program?
 3. Główne założenia programu?
 4. Mieszkanie bez wkładu własnego vs poprzednie programy rządowe.

Czym dokładnie jest program Mieszkanie bez wkładu własnego.

W ramach Polskiego Ładu rząd stworzył program Mieszkanie bez wkładu własnego który wszedł w życie 27.05.2022 roku. Niestety ta data nie oznacza, że możemy już składać wnioski kredytowe w ramach tego programu. Ostatniego dnia maja 2022 roku jako pierwszy bank na rynku, Pekao SA podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), która otwiera drogę do uruchomienia programu „Mieszkania bez wkładu własnego". Niestety bank planuje rozpoczęcie sprzedaży kredytów dopiero we wrześniu. Głównym założeniem programu jest gwarancja wkładu własnego. Dokładnie oznacza to, że gwarancja wkładu własnego jest zabezpieczeniem spłaty kredytu mieszkaniowego udzielanego zgodnie z warunkami Ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Gwarancja może objąć część kapitałową kredytu odpowiadającą wkładowi własnemu, który powinien być wniesiony przez kredytobiorcę tj 10% lub 20% jednak nie więcej niż 100 tys. zł. To co różni ten program od poprzednich ( np.: Mieszkanie dla Młodych ) to to, że w tym programie klient nie otrzymuje tych pieniędzy na starcie i rezultacie bierze kredyt na 100% wartości inwestycji. Kredyt musi być przeznaczony na zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym lub pierwotnym jak również na budowę domu czy zakup działki budowlanej.

Klient może zmniejszyć kwotę kredytu poprzez spłatę rodzinną. Jest to wypłata środków przez BGK w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego o kolejne dziecko, przeznaczona na spłatę części kredytu objętego gwarancją wkładu własnego. Wypłata jest wykonywana na podstawie zlecenia złożonego przez kredytobiorcę nie później niż rok od dnia powiększenia się gospodarstwa domowego o kolejne dziecko.

Wysokość spłaty rodzinnej może stanowić:

 • 20 tys. zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko lub
 • 60 tys. zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie, lub kolejne dziecko.

Kto może ubiegać się o taki kredyt?

Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary, małżeństwa jak i rodziny z dziećmi. Gospodarstwo domowe kredytobiorcy musi być prowadzone na terytorium RP lub poza RP, jeśli kredytobiorca ma obywatelstwo polskie lub prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą, która ma polskie obywatelstwo (kredyt mieszkaniowy musi być udzielany wspólnie z tą osobą).

Osoby z gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć prawa własności lokalu lub domu oraz w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku nie mogły zbyć takiego prawa. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci (w czasie zaciągnięcia kredytu mogą mieć inne mieszkanie, przy czym w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci nie większe niż 50 m2, rodzin z trojgiem dzieci nie większe niż 75 m2, rodzin z czworgiem dzieci nie większe niż 90 m2; rodziny posiadające pięcioro lub więcej dzieci limit metrażowy nie obowiązuje). Za gospodarstwo domowe mogące się ubiegać o gwarancję są uznane także osoby będące w związku nieformalnym wychowują wspólnie dziecko/dzieci. W przypadku osób będących w związku nieformalnym, niewychowujących wspólnie dzieci, będzie można ubiegać się o przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Główne założenia programu.

 1. Brak wymogu wkładu własnego – kredytowanie do 100% kosztów inwestycji (min. 10% max 20% gwarantowane przez BGK i nie więcej niż 100.000 PLN)
 2. Możliwość spłaty części kapitału przez BGK z tytułu spłaty rodzinnej (za urodzenie drugiego dziecka- 20 tyś. i 60 tys. za kolejne dziecko urodzone w okresie spłaty)
 3. Udzielony tylko w walucie PLN, na okres co najmniej 15 lat, w okresie max. do 31 grudnia 2030 r.
 4. Ograniczenia odnośnie ceny 1 m2 powierzchni lokalu;
 5. Prowizja dla BGK za udzielenie gwarancji – 1% kwoty gwarantowanego wkładu
 6. Brak możliwości kredytowania pozostałych kosztów związanych z transakcją 
 7. Możliwość sfinansowania kredytem remontu/ wykończenia mieszkania
 8. Gwarancja BGK wygasa z chwilą spłaty gwarantowanej kwoty

Podsumowanie

Program oparty na gwarancji wkładu własnego, a nie zmniejszeniem faktycznie wysokości zaciąganego kredytu właśnie o ten wymagany wkład własny. Co to w praktyce oznacza. Przy obecnej sytuacji trudno dostępnych kredytów hipotecznych ze względu na malejącą zdolność kredytowa program ma małe powodzenia. Klient, który nie ma zdolności na kredyt z wkładem własnym tym bardziej nie będzie miał zdolności na pełną wartość nieruchomości.

Jak do tej pory mamy deklaracje tylko jednego banku, który przystąpił do tego programu. Dodatkowo termin przyjmowania wniosków przesunięty dopiero na wrzesień.

Nadal nie znamy ostatecznych limitów cenowych za metr, we wszystkich miastach i województwach. Jest już zapowiedziane, że limity cenowe będą podnoszone ze względu na rosnące ceny nieruchomości i małą liczbę dostępnych nieruchomości w zaproponowanych wcześniej limitach.

Nasuwa się pytanie czy warto zwlekać z zakupem nieruchomości czekając na wejście programu „pełną parą „? Czy nie istnieje obawa, że tak mocno reklamowany program nie skończy się tak samo jak Mieszkanie plus?

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Budowa domu w 2024 roku: najważniejsze kroki i trendy budowlane
Jak się przygotować do budowy domu? Koszt budowy domu. Lista ...
Czytaj dalej
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram