ul. Barczewskiego 1, 10-061 Olsztyn

Ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego w 2022 roku?

10 lutego, 2022
  1. Jak podwyżki stóp procentowych wpływają na wysokość raty kredytu?
  2. Jak radzić sobie z rosnącą ratą kredytu?

Jak podwyżki stóp procentowych wpływają na wysokość raty kredytu?

Luty przyniósł nam kolejną podwyżkę stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej (zwana dalej RPP) zadecydowała o podwyżce stopy procentowej o 0,5 pp kształtując ją na poziomie 2,75%. Rosnące stopy budzą coraz większe niepokoje posiadaczy kredytów hipotecznych jak również osób, które myślą o zaciągnięciu takiego zobowiązania. Dla przyszłych kredytobiorców wiąże się to z drastycznie malejącą zdolnością kredytową (więcej o tym w poprzednim artykule z dnia 17 stycznia). Każda ingerencja RPP w stopy procentowe powoduje, że klienci dzwonią do mnie z pytaniami o ile wzrośnie im rata kredytu. Wiele osób nie widzi jeszcze realnie powiększonej raty ze względu na różne okresy przeliczania przez banki wiboru. Jedni robią to co 3, a inni co 6 miesięcy Wielu z Państwa nie widzi jeszcze swojej raty na odpowiednim poziomie.

Przykład 1: Kredyt 300 tyś. zaciągnięty na 30 lat przed podwyżkami stóp procentowych (przy 20% wkładzie własnym) był oprocentowany na około 2,35% (marża bankowa 2,1% Bank Millennium) co daje ratę kredytu około 1162 PLN. Przy obecnej wysokości Wiboru 3M 3,13% (z dnia 08-02-2022r) oprocentowanie takiego kredytu wynosi już 5,23%, a rata 1652 PLN i jest to wzrost o około 490 PLN. Podwyżka stopy procentowej z dnia 08-02-2022r o kolejne 0,5% spowoduje, że rata takiego kredytu wrośnie o kolejne około 100 PLN.

Przykład 2: Kredyt 200 tyś. zaciągnięty na 30 lat przed podwyżkami stóp procentowych (przy 20% wkładzie własnym) był oprocentowany na około 3,15 % (marża bankowa 2,9% Bank Millennium) co daje ratę kredytu około 859pln. Przy obecnej wysokości wiboru 3M 3,13% ( z dnia 08-02-2022r) oprocentowanie takiego kredytu wynosi już 6,03%, a rata 1202 PLN jest to wzrost o około 343 PLN . Podwyżka stopy procentowej z dnia 08-02-2022r o kolejne 0,5% spowoduje ,że rata takiego kredytu wrośnie o kolejne około 66 PLN.

Jak widać każde kolejne posiedzenie RPP powoduje ogromny niepokój kredytobiorców, który jest w pełni uzasadniony. Powracające pytanie moich klientów: o ile mogą jeszcze wrosnąć stopy procentowe?  Niestety ciężko na nie odpowiedzieć. Posiłkując się licznymi artykułami różnych analityków to prognozy są na podnoszenie stóp procentowych do poziomu około 4% ( obecnie 2,75% ). Kontynuując powyższe przykład łatwo obliczyć, że raty kredytobiorca przy przykładzie nr 1 wzrosną jeszcze o około 125 PLN, a przy drugim przykładzie o około 83 PLN. Należy pamiętać, że obecnie prognozy podwyżki stóp powodują że wibor jest mocno zawyżany i jest o około 1% powyżej stóp procentowych. Po ustabilizowaniu się sytuacji powinien on się kształtować około 0,1-0,2 % powyżej stóp procentowych.

rata kredytu Olsztyn

Jak radzić sobie z rosnącą ratą kredytu ?

Tak ja pisałem we wcześniejszych artykułach oprocentowanie kredytu składa się ze stałej marży bankowej oraz zmiennej części opartej na stopach procentowych czyli wiboru.

Warto przejrzeć umowy kredytowe i sprawdzić czy czasem nie macie Państwo wysokiej marży bankowej, zwłaszcza przy starszych kredytach branych przy 10% wkładzie własnym. Wzrost cen nieruchomości, z którym mamy do czynienia od kilku lat wpływa pozytywnie na wskaźnik LTV kredytu, od którego ustalana jest wysokość marży. Należałoby przejrzeć umowę kredytową i sprawdzić aktualną wartość nieruchomości. Przenosząc kredyt do innego banku możemy znaleźć ofertę z dużo niższą marża, a co za tym idzie obniżyć sobie wysokość raty kredytu. Co więcej przy ponownej obniżce stóp procentowych ( to co zdarza się co kilka lat) przy obniżce marży będziemy mieli jeszcze niższą ratę niż przed podwyżkami. Zachęcam do kontaktu z ekspertem kredytowym w Olsztynie i umówienie się na takie spotkanie w celu dokładnej analizy obecnego kredytu i możliwości obniżenia rat.

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Kolejny sposób dotyczy osób mających nadwyżki finansowe. Robiąc nadpłatę kredytu pozostawiając niezmienny okres kredytowania zmniejszymy sobie wysokość raty. Warto przeliczyć możliwość nadpłaty kredytu i zmniejszenie okresu kredytowani ustalając na przykład wysokość raty kredytu sprzed podwyżek.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn

Ostatnio na blogu

Jak zmniejszyć wysokość rat kredytowych? Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny.
Co to jest kredyt konsolidacyjny.Rodzaje kredytów konsolidacyjnych.Jak się przygotować do ...
Czytaj dalej
Jak przygotować się do pierwszego spotkania z ekspertem kredytowym?
Dane o dochodach?Informacje o spłacanych zobowiązaniach?Informacje o nieruchomości? Informacje o ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram