- Jak długo musi być prowadzona działalność gospodarcza aby była brana pod uwagę do wyliczenia zdolności.
- Jakie formy opodatkowania są akceptowane przez banki.
- W jaki sposób banki wyliczają zdolność kredytową z dochodu z działalności gospodarczej.
- Nowy ład i zmiana formy opodatkowania i ich wpływ na akceptacje dochodu.
Działalność gospodarcza to jedna z najczęściej zaraz po umowie o prace forma dochodu akceptowana przez banki do wyliczenia zdolności kredytowej.
Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej
Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej to 12 miesięcy. Nie mniej jednak sytuacja z pandemią spowodowała, że większość banków wydłużył ten okres do 24 miesięcy. Przy prowadzeniu działalności od 12 miesięcy należy pamiętać, że banki patrzą znacząco na dochody wykazana w PIT. Osobiście zawsze nakłaniam klientów do przeczekania do końca roku i składania wniosków dopiero po rozliczeniu całego roku podatkowego. Bardzo ważną rzeczą jest aby w całym okresie branym pod uwagę do wyliczenia zdolności kredytowej działalność nie była zawieszana.
Akceptowane formy opodatkowania działalności gospodarczej
- Książka przychodów i rozchodów
- Ryczałt
- Karta podatkowa
Obliczanie zdolności kredytowej przez banki
Przy dochodzie osiąganym na podstawie książki przychodów i rozchodów. W tym wypadku w zależności od banku brany jest pod uwagę okres dochodu z ostatnich 12 lub coraz częściej także z 24 miesięcy (porównywane są pity z 2 ostatnich lat). W zależności od tego kiedy jest składany wniosek kredytowy (tj. w jakim miesiącu roku) brane są odpowiednie proporcje miedzy ostatnio rozliczonym pitem, a bieżącym dochodem.
Dochód z ryczałtu jest znacznie gorzej liczony niż dochód z książki przychodów i rozchodów. Średnio banki biorą do oceny zdolności 25% ogólnego przychodu. Nadal jest kilka banków, które liczą ryczałt nieco lepiej ale zawsze gorzej względem książki przychodów i rozchodów.
Karta podatkowa jest najgorzej liczona formą opodatkowania pod względem zdolności kredytowej. Dochód wylicza się na podstawie wielokrotności stawki podatku określona w decyzji z urzędu skarbowego. Średnio jest to 8-mio krotność ale bywają banki, które biorą tylko 5-cio krotność tej stawki.
Zmiany związane z Polskim Ładem
Zasady naliczania wysokości składki zdrowotnej w nowym ładzie spowodowało, że znaczna część przedsiębiorców zmieniło sposób opodatkowania z książki przychodów i rozchodów na ryczał. Nie wszystkie banki niestety akceptują zmianę opodatkowania. Nadal część banków pracuje nad zaakceptowaniem takiej zmiany opodatkowania rok do roku. Pod względem liczenia zdolności ta zmiana wyjdzie klientom na niekorzyść, gdyż banki będą liczyć dochód z ryczałtu czyli w większości przypadków będzie to 25% miesięcznego przychodu. Ze względu na to, że sam nowy ład jest nadal na etapie ”prac naprawczych” wszyscy (banki i pośrednicy) są na etapie poznawania tego sposobu liczenia.