Co to jest Księga Wieczysta?

19 września, 2021

W artykule dowiesz się:

  1. Co to jest Księga Wieczysta?
  2. Jakie informacje znajdziemy w Księdze Wieczystej?
  3. Czy wszystkie nieruchomości maja założoną Księgę Wieczystą?
  4. Dlaczego należy sprawdzać Księgę Wieczystą?
  5. Gdzie możemy sprawdzić Księgę Wieczystą?

Co to jest Księga Wieczysta?

Księga Wieczysta to nic innego jak rejestr publiczny, w którym przedstawiony jest stan prawny nieruchomości. Księgi wieczyste prowadzone są przez miejscowe Sądy Rejonowe, w których to możemy dokonać wszystkich czynności związanych z księgami tj. założenie księgi wieczystej, wpis hipoteki, wykreślenie hipoteki, pobranie odpisu, zmiany aktualnych danych itd.

Jakie informacje znajdziemy w Księdze Wieczystej?

Każda Księga Wieczysta złożona jest z 4 działów:

I Dział – znajdziemy tutaj dokładne informacje mówiące o adresie nieruchomości jego powierzchni oraz opis praw związanych z nieruchomością

II Dział – w tym dziale dowiemy się kto jest właściciel nieruchomości 

III Dział – tutaj wpisywane są ograniczone prawa rzeczowe takie jak użytkowania i służebności jak również wszelkie ostrzeżenia mówiące o niezgodnościach stanów faktycznych z prawnymi.

IV Dział – jest to hipoteka nieruchomości, w której wpisują się banki w przypadku zaciągnięcia kredytu w banku z zabezpieczeniem na nieruchomości. Tutaj również możemy znaleźć wpisy urzędów (np.: ZUS, US)  lub osób fizycznych dociekających swoich praw wynikających z powstałych długów finansowych.  

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Czy wszystkie nieruchomości maja założoną Księgę Wieczystą?

Zdarza się, że nieruchomość może nie mieć założonej księgi wieczystej. Przykładem  jest spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego bez księgi wieczystej.  Założenie Księgi Wieczystej wiąże się z opłata 100 pln. Księgę Wieczystą możemy założyć sami jeśli jesteśmy już właścicielami nieruchomości poprzez złożeni odpowiedniego wniosku w Sądzie Wieczysto Księgowym lub przy zakupie nieruchomości i wtedy taką czynność wykonuje za nas notariusz sporządzający akt notarialny.

Dlaczego należy sprawdzać Księgę Wieczystą?

Sprawdzenie Księgi Wieczystej to pierwsza czynność jaką należy zrobić przed podpisaniem umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. Zdarzą się ,że w księdze znajdują się nie aktualne wpisy, których wyprostowanie zajmie parę tygodniu lub czasem miesięcy. Czasami sami zbywcy nieruchomości nie maja pojęcia o tym, że w księdze znajdują się jakieś stare wpisy. Doskonałym przykładem jest wykup nieruchomości od skarbu Państwa, kiedy to należność została spłacona ale nigdy nie było złożonego wniosku o wykreślenie hipoteki. Zdarza się, że w księdze są wpisane służebności osobiste tj. dożywotnie korzystanie z nieruchomości w zamian za przepisanie jej np. na dzieci lub wnuki. Takich przykładów jest wiele i zawsze lepiej sprawdzić to zanim się podpisze umowę przestępną. 

Księga wieczysta nieruchomości

Gdzie możemy sprawdzić Księgę Wieczystą?

Wgląd do Ksiąg wieczystych jest jawny i każdy ma prawo sprawdzić to co jest tam wpisane. Możemy to zrobić na 2 sposoby:

  • pobranie odpisu księgi wieczystej bezpośrednio z Sądu Rejonowego, w którym prowadzona jest dana Księga Wieczysta
  • sprawdzenie elektronicznej księgi pod adresem: https://ekw.ms.gov.pl

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Refinansowanie kredytu hipotecznego jako sposób na zmniejszenie raty kredytu
Dlaczego warto refinansować kredyt hipoteczny? Kiedy możemy refinansować kredyt hipoteczny? ...
Czytaj dalej
Kredyt hipoteczny z działką jako wkład własny
Większość osób budujących swój wymarzony dom zmuszona jest do zaciągnięcia ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram