Rynek kredytów - podsumowanie 2022 roku.

7 stycznia, 2023
  1. Jak kształtował się wzrost stóp procentowych w 2022 roku?
  2. Jak wyglądała zdolność kredytowa na przestrzenie 2022 roku?
  3. Co może przynieść nowy 2023 rok w kwestii zdolności kredytowej i stóp procentowych?

Jak kształtowały się stopy procentowe w 2022 roku?

Zeszły rok był rokiem pełnym niespodzianek i okresu ciągłych podwyżek stóp procentowych. Stopy procentowe w styczniu wynosiły 2,25%. Były cyklicznie podnoszone z miesiąca na miesiąc i we wrześniu osiągnęły poziom jaki mamy do teraz tj 6,75. W pierwszym kwartale roku stopy były podnoszone odpowiednio o 0,5% w styczniu, 0,5% w lutym i 0,75% w marcu. Drugi kwartał był już bardzie agresywny pod tym względem podwyżek.W kwietniu RPP podniosło stopy procentowe aż o 1 % a w maju i czerwcu po 0,75%. Trzeci kwartał przyniósł nam powolne wyhamowywanie podwyżek. W lipcu było to tylko 0,5% a we wrześniu o 0,25% do finalnego poziomu 6,75%. Sierpień był miesiącem kiedy odbyło się posiedzenie RPP niedecyzyjne. Ostatni kwartał roku był okresem bez podnoszenia stóp procentowych.

Wpływ na tak gwałtowne podnoszenie stóp procentowych miała przede wszystkim rosnąca w błyskawicznym tempie inflacja. W styczniu odnotowana wartość inflacji była 9,4% a na koniec roku podana za grudzień wynosi 16,6 % i jest niższa względem inflacji za listopad o 0,9%. Największy wzrost widoczny był w pierwszym półroczu. Inflacja podana za czerwiec wynosiła 15,6% co daje wzrost 6,2% na przestrzeni 6 miesięcy względem wzrostu w drugim półroczu o 1%.

Skorzystaj z darmowych konsultacji.

Jak wyglądała zdolność kredytowa na przestrzenie 2022 roku?

Do końca marca zeszłego roku mimo wzrostu stóp procentowych zdolność była liczona dość poprawnie. Wzrost wiboru nieznacznie obniżał zdolność kredytową. Największa zmiana nastąpiła 1 kwietnia kiedy to została wprowadzona rekomendacja S wprowadzająca zasadę doliczania buforu wzrostu stóp procentowych aż o 5%. Wprowadzona zmiana w kalkulatorach bankowych (wynikająca z wprowadzonej rekomendacji S) zwodowała, że z dnia na dzień klienci stracili zdolność kredytową. Od tego momentu dostępność kredytów hipotecznych malała z miesiąca na miesiąc. Rosnące stopy procentowe powodowały ciągły wzrost wiboru, który swoje max osiągnął w okolicach 7 listopada (dla wiboru 3m było to 7,61% a wiboru 6m było to 7,82%). Ostatni kwartał roku przynosi dobre sygnały. Po pierwsze banki zaczynają brać +500 jako dodatkowy dochód ponosząc przy tym zdolność kredytową, po drugie od połowy listopada do końca roku wibor jest w tendencji spadkowej spowodowanej między innym nie podnoszenie stóp procentowych oraz notowanej niższej inflacji w ostatnich 2 miesiącach roku.

Co może przynieść nowy 2023 rok w kwestii zdolności kredytowej i stóp procentowych?

Nowy 2023 rok będzie moim zdaniem rokiem przejściowym. Powinniśmy zauważyć raczej utrzymanie stóp procentowych niż ich obniżanie. Moim zdaniem pierwsze obniżki stóp procentowych możemy doczekać dopiero w przyszłym roku. Ten rok będzie rokiem walki z inflacją czyli dążenia do jej max obniżenia. Należy pamiętać, że na jesieni mamy wybory i to co się stanie przed nimi może mieć wpływ na wysokość inflacji. Tak jak wspomniałem moim zdaniem stopy procentowe będą raczej utrzymane do końca roku na poziomie 6,75 %.

Wibor od listopada poprzedniego roku jest w tendencji spadkowej i na dzień dzisiejszy tj 05.01.2023 roku wynosi W3M – 7,00% i W6M – 7,12%. Przy utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 6,75% wartość wiboru powinien się zatrzymać właśnie w okolicach tego odczytu. Powrót stawek vat na paliwo i energie będzie miało kluczowy wpływ na odczyty inflacji w lutym i tutaj miejmy nadzieje nie nastąpi jakiś znaczący wzrost względem odczytów za grudzień 2022 roku, który dnia 05.01.2023 roku został podany na poziomie 16,6%.

Co do zdolności kredytowej to już sam spadek wiboru powoduje,że ta wartość będzie się podnosić. Pod koniec roku została podana informacja,że KNF rozważa zmniejszenie tego buforu 5% przy liczeniu zdolności kredytowej (zmiana wprowadzona 1 kwietnia – Rekomendacja S). Co prawda na razie jest mowa o kredytach z okresowo stalą stopą procentową ale zawsze jest to jakiś ukłon w stronę kredytobiorców. Rząd zapowiedział wprowadzenie w drugiej połowie roku programu „Pierwsze Mieszkanie”, gdzie maja to być kredyty ze stałym oprocentowaniem na 10 lat na poziomie 2%. To również zwiększy zdolność kredytową klientów. Jak tylko będzie więcej konkretnych szczegółów poświęcę temu programowi oddzielny artykuł.

Podsumowując moje odczucia i przypuszczenia dotyczące nowego roku to uważam,że będzie to również trudny rok ale wierze,że lepszy niż poprzedni. Utrzymanie stóp procentowych na niezmiennym poziomie w pierwszym posiedzeniu RPP w styczniu oraz podanie niższej inflacji za grudzień niż była w listopadzie napawa optymizmem. Na pewno jest zbyt wcześnie na wielką euforie ale jest szansa,że powoli sytuacja na rynku kredytów będzie się poprawiać.

Zrób pierwszy krok. Skontaktuj się z ekspertem finansowym i umówi się na bezpłatne spotkanie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie prostsze przy wsparciu eksperta finansowego. Uniknij błędnych decyzji i skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Pomogę załatwić Ci wszystkie formalności i przejść przez zawiłe procedury bankowe.

Na skróty:

Doradca kredytowy Olsztyn
Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyt mieszkaniowy Olsztyn
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego

Ostatnio na blogu

Budowa domu w 2024 roku: najważniejsze kroki i trendy budowlane
Jak się przygotować do budowy domu? Koszt budowy domu. Lista ...
Czytaj dalej
Kalkulator nadpłacania kredytu hipotecznego - jak bardzo opłaca się nadpłata?
Temat bardzo często poruszany przez moich klientów. W jednym z ...
Czytaj dalej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram